Mass Effect

Data premiery:
PC: 28 maja 2008 (świat), 12 lipca 2008 (Polska);
X360: 20 listopada 2007 (świat+USA NTSC), 23 listopada 2007
(Europa PAL), 26 listopada 2007 (Polska);
PS3: 4 grudnia 2012 (świat+Europa PAL+USA NTSC)
Producent: BioWare Corporation
Wydawca: Electronic Arts Inc. (świat), CD Projekt (Polska)
Platforma: PC, Xbox 360, PlayStation 3

Mass Effect jest grą science-fiction akcji RPG, stworzoną przez BioWare na konsole Xbox 360, później przeniesiona na PC i PlayStation 3.
Jest to pierwsza transza trylogii Mass Effect.

Wydanie

Mass Effect został wydany 20 listopada 2007 w Ameryce Północnej,
22 listopada 2007 roku w Australii i Nowej Zelandii, a 23 listopada 2007 roku w Europie. Został również wydany w ograniczonej edycji kolekcjonerskiej, zawierającej materiały bonusowe, w tym art book i Kodeks Galaktyczny: Podstawowa Edycja 2183 broszura, co daje podkład uniwersum Mass Effect.

Gra została później ponownie wydana przez BioWare, Demiurge Studios na PC, a wersja PC-DVD została wydana na lato 2008 roku. Podczas lata 2008 były też tłumaczone wersje gry na język hiszpański, francuski i włoski. Wersja z językiem japońskim była w produkcji tylko dla wersji na konsole Xbox 360. Mass Effect jest dostępny za pośrednictwem Gry Xbox na życzenie. Platynowe Hity wersji Mass Effect na Xbox 360 został wydany i zawiera bonusowy dysk zawierający ścieżkę dźwiękową z gry, dodatek Zniszczyć Niebo, zwiastuny gry, a także zdjęcia i motywy dla profili Xbox Live.

Mass Effect jest również zawarty w Trylogii Mass Effect, pudełkowy zestaw zawierający wszystkie trzy gry Mass Effect. Trylogia została wydana 6 listopada 2012 na Xbox 360 i PC. Wersja na PlayStation 3, która po raz pierwszy daje możliwość zagrania w Mass Effect na tej konsoli, ukazała się 4 grudnia 2012 na całym świecie i 7 grudnia 2012 w Europie. Cyfrowa wersja Mass Effect osobno, poza Trylogią jest również dostępna za pośrednictwem PlayStation Store, a została wydana w tym samym dniu, co wersja Trylogii na PlayStation 3.

Uwaga: Mass Effect osobno nie został wydany w Polsce i póki co nie ma żadnych planów dotyczących jego wydania.

Szczegóły

Gracze: 1
Rozdzielczość: Xbox 360 i PS3: HDTV 720p/1080i/1080p // PC: nieograniczona rozdzielczość ekranu
Wydawca: Microsoft Game Studios (Xbox 360), Electronic Arts, Inc. (PC i PlayStation 3)
Producent: BioWare Corp.®
Format: 1x DVD (Xbox 360 i PC), 1x Blu-ray (PlayStation 3), Cyfrowe pobranie (PC, Xbox 360 i PlayStation 3)
Ocena: „M” dla dorosłych (ang. Mature) (AMERYKA PÓŁNOCNA), 12 (UK), 18+ (PEGI), 16 (USK)

Wersja na PC

Wersja PC oryginalnego Mass Effect została stworzona przez BioWare i Demiurge Studios, a wydana przez Electronic Arts w 2008 roku.

Wymagania systemowe

Minimalne:
System: Windows XP / Windows Vista
Procesor: 2.4Ghz Intel lub 2.0Ghz AMD
Pamięć RAM: 1GB (Windows XP) / 2GB (Windows Vista)
Karta graficzna: Nvidia GeForce 6 (6800GT lub lepsza) / ATI 1300XT lub lepsza
HDD: 12GB
Karta muzyczna: DirectX 9.0c kompatybilny ze sterownikami i kartą dźwiękową

Zalecane:
System: Windows XP / Windows Vista
Procesor: 2.6Ghz Intel lub 2.4Ghz AMD
Pamięć: 2GB
Karta graficzna: Nvidia GeForce 7900 GTX lub wyższy / ATI X1800 XL lub wyższy
HDD: 12GB
Karta muzyczna: zalecana karta dźwiękowa 5.1

Zmiany z wersji na Xbox 360

Główne różnice pomiędzy PC a Xbox 360 to usprawnienia interfejsu walki i systemu ekwipunku. Krąg Umiejętności został zastąpiony w wersji na PC HUD’em taktycznym (podobny do tego w Dragon Age na PC), który umożliwia bardziej precyzyjniejsze wydawanie rozkazów i korzystanie z talentów technologicznych i biotycznych. Krytykowany system ekwipunku z wersji na Xbox 360 też został naprawiony, by był bardziej przyjazny graczowi. Inne różnice to małe usprawnienia z kierowaniem Mako, zwiększona szybkość skoku Normandii, małe ulepszenia graficzne i zmiany w hakowaniu – mini-gra (używane podczas otwierania drzwi i pojemników).

W wersji PC nie ma dodatkowych przydziałów, ani nowych postaci, a fabuła pozostała nie zmieniona. Jednakże wersja na PC pozwala pobrać dodatek Zniszczyć Niebo za darmo.

Kontrowersje z DRM

Wersja PC Mass Effect’a miała oryginalnie być wgrana na SecuROM, wliczając co 10-dniową weryfikację, gdzie gra mogłaby działać po 10 dniach „sprawdzania” online. Po ostrych opiniach, pomysł z DRM w wersji PC został usunięty 9 maja 2008 roku. Wersja na PC mogłaby wymagać uwierzytelniana pięć razy. Jednakże, późniejsze kopie Mass Effect nie zawierały już żadnych internetowych aktywacji, pozwalając na ograniczone instalowanie. W marcu 2009 roku Mass Effect został wydany na platformę Steam bez zabezpieczenia kopii gry SecuROM z powodu ochrony gier na Steamie.

Wersja na PlayStation 3

Wersja na PS3 została opracowana z pomocą Edge of Reality i wydana przez Electronic Arts w grudniu 2012 roku. Jest to w dużej mierze identyczne jak w wersji 360, z wykorzystaniem tego samego systemu inwentaryzacji i mini-gry obejścia zabezpieczeń, choć dodatek Zniszczyć Niebo jest już zawarty w grze. Bioware stwierdziło, że ze względu na problemy z materiałem źródłowym, Stacja Szczyt nie zostanie dodana do wersji na PS3.

 

Źródło: Mass Effect | Mass Effect Wiki | Fandom

Powered by WordPress and MagTheme

© 2022 EA International (Studio and Publishing) Ltd. Mass Effect, Mass Effect logo, BioWare and BioWare logo are trademarks or registered trademarks of EA International (Studio and Publishing) Ltd. in the U.S. and/or other countries. All Rights Reserved. EA and EA logo are trademarks or registered trademarks of Electronic Arts Inc. in the U.S. and/or other countries. All other trademarks are the property of their respective owners.